Novinky

Za 6 let požádalo o insolvenci 90 tisíc dlužníků – prevence je esem v rukávu!

Od roku 2008, co je osobní bankrot uzákoněn, o něj požádalo 90 tisíc lidí. Soudy ho za tuto dobu povolily dvěma třetinám, tedy zhruba 60 tisícům žadatelů. Číslo je alarmující, věřitelé jsou touto skutečností znechuceni. Jelikož soud může odpustit dlužníkům až 70% pohledávek přihlášených do insolvenčního řízení, pak celý oddlužovací proces je adresován na úkor věřitele.

Tisícům dlužníků rok co rok soudy v jejich prosbě o pomoc vyhoví a povolí jim tzv. osobní bankrot. Mnozí z těch, kteří o bankrot požádají, se však utopí v dluzích znovu. Ti, kteří se nechovají zodpovědně, si znovu nadělají dluhy. Tisíce z nich pravidla nedodržují a stále se snaží posouvat hranice dle vlastních nepsaných pravidel. Chtějí oddlužit a zároveň si stále „půjčovat“. Insolvenční správci pak jejich přestupek trestají zrušením oddlužení, avšak státem vynaložené úsilí na pomoc lidem ve finanční nouzi mizí v nenávratnu. Bohužel očerňují tak i skupinu žadatelů, kteří se chovají slušně a snižují svoje portfoliu dlužných částek.

Rizikovou skupinou budoucích žadatelů o insolvenci je skupina čerstvých absolventů škol či studenti v pokročilém věku (více než 18 let), kteří si již mohou dovolit vzít drobný úvěr. Tato skupina obyvatel dost často nemá potuchu o financích či hospodaření s penězi a dost často se cílovou obětí stávají jejich rodiče. Finanční gramotnost je hrozivá. Dost často si pletou slovo „úrok“ a „úvěr“ a nechápou, že už nejsou pod křídly rodičů, ale ručí sami za sebe.

Poskytovatelům úvěrů ve všech možných scénářích doporučuje, aby svého klienta lustrovali, využívali databáze tzv. černých žadatelů (black list). Existuje řada institucí obchodujích s databázemi dlužníků, kteří za drobný poplatek či paušál dodají relevantní informace. Ať už se jedná o placený „skóring“ nebo odprodej dat, vždy se touto cestou můžete bránit úvěrovým podvodům a neplatičům. Prevence je jediná cesta, jak nepřijít o peníze!